Mulla müük Mullamehelt

Mis on muld?

Muld on maapinna ülemisest osast saadav pude keskkond. See koosneb mineraalidest, mikroorganismidest ja orgaanilistest ainetest. Muld on ühtmoodi tähtis nii taimedele, loomadele kui inimestele. Taimed saavad sealt toitaineid ning keskkonna, kus kasvada. Osad loomad saavad mullas elukoha, teised söögipoolist. Inimesed vajavad mulda ennekõike, et tarvitada seal kasvavaid söödavaid taimi. Kuid mitte ainult, muld on vajalik nii kogu põllumajandustööstusele kui ka lihtsalt väiksemale kodumajapidamisele. Musta mulla müük on õnneks Eestis levinud, ostmiseks peab aga natukene eelteadmisi omama. Kuidas vahet teha erinevatel mullaliikidel? Milleks neid kasutada ja kust vajadusel mulda hankida? Milles seisneb mulla hind ja väärtus? Panime olulisema kirja!

mulla müük

Mis vahe on erinevatel mullaliikidel?

Siin väike spikker neile, kes juba teavad, et varsti läheb mulda vaja, aga veel päris täpselt ei tea, millist ostma peaksid.

mulla müük

Põllumuld on sõelutud põllult. Seetõttu on see äärmiselt kvaliteetne ja sisaldab palju toitaineid. Sobib kasutamiseks nii taimede kui köögiviljade kasvatamiseks. Samas on ka hea haljastustöödel ja  muru uuendamiseks. Põllumulla müük on Eestis populaarne ning selle hankimisega probleeme ei peaks tekkima, müüjaid on rohkelt.

mulla müük

Kasvumuld on suurepärane näiteks köögiviljade kasvatamiseks. See on reeglina sõelutud muld, mis on segatud kasvuturba või liivaga. Sisse on lisatud ka vähesel määral väetist, mis annab taimedele vajalikku kasvujõudu. Kasuta seda näiteks tomatite kasvatamiseks või maasikapeenras.

mulla müük

Sõelutud muld on, nagu nimigi ütleb, läbinud mulla sõelumise protsessi. See tähendab, et see ei sisalda enam suuri kivikesi, juurikaid ega muid osiseid. Sõelutud muld on reeglina väga kvaliteetne ning aiapidajad armastavad seda. Mulla koostis võib pisut erineda seoses erinevate sõelumiskohtadega. Kasutatakse nii haljastuses, taimede kasvatamiseks kui ka näiteks ehitusel kruntide tasandamiseks.

mulla müük

Haljastusmuld on kõrge toitainesisaldusega, mis on vajalik, et luua haljastust. Eriti hea on see just muru kasvatamiseks suurtel pindadel. Sobib nii koduaedadesse kui näiteks linnakeskkonda suuremate parkide rajamiseks. Kõrge toitainesisalduse tõttu kasutatakse ka lillepeenarde rajamisel.

Milleks vajatakse mulda?

Mulla kõige laiem kasutusala on ilmselt põllumajanduses. Luues põlde ja peenraid saadakse elukeskkond kõikidele meile vajalikele juurviljadele ja viljale. Põllumuld on reeglina toitaineterikas ja pakub taimedele kasvuks kõike, mida nad vajavad. Kuigi põllu või peenra rajamine koosneb paljudest töödest nagu külvamine või väetamine, on just õige mulla valik kõige olulisem esimene samm. Seega, kui oled alles selle teekonna päris alguses, tee eeltööd ja uuri, kus toimub lähim põllumulla müük. Küsi julgelt müüjatelt nõu ja soovitusi valikute osas. Nii saad kvaliteetse mulla ning oled loonud oma põllu või peenra jaoks sobivaima kasvupinnase.

Mulda kasutatakse rohkelt ka kodumajapidamises. Näiteks täidetakse aias olevaid lohke ja tasandatakse maapinda. Sellisel puhul ei olegi alati vajalik mulla sõelumine. Lihtsalt aukude ja lohkude täitmiseks sobib ka kiviklibune sõelumata variant. Samas on teised lood, kui koduaias on vaja hakata muru külvama. Sel juhul otsi välja, kus toimub sõelutud mulla müük, sest vajad juba suuremat kvaliteeti ja toitainesisaldust. Muru külvamiseks on näiteks väga hea haljastusmuld.

Peale muru külvamist vajatakse kodustes majapidamistes mulda ka peenarde rajamiseks. Küll vajab näiteks iluks loodud lillepeenar või hoopis praktilistel kaalutlustel tehtud maasikapeenar natuke erinevat mulda. Õnneks saab tänapäeval väetiste ja muude lisanditega mulla koostist sobivamaks muuta või selle omadusi parandada. Kasvumulla müük on Eestis levinud ning selle müüjad on kogenud. Seetõttu kindlasti enne suurt ostu arutle, mida soovid kasvatada ja küsi kogenud müüjatelt nõu. Muide, kui oled juba suuremat kogust mulda ostmas, võid sisse arvestada lisaks oma potilillede ja suviste rõdukastide vajadused. Ka need vajavad iga-aastast uuendust. Sega sisse ka natuke komposti ning saad kasuliku kasvukeskkonna värsketele ja kaunitele poti- ja rõdulilledele.

Kust saada mulda?

Mulda ostma või tellima minnes on vajalik teha pisut eeltööd, et teaksid, mida täpselt vajad. Mõtle läbi, milleks mulda vajad. Kas on vajalik mulla sõelumine või sobib ka sõelumata variant? Uuri, kus toimub lähim musta mulla müük? Kas vajad transporti või korraldad selle ise? Milline on vajalik mulla kogus (müüjatel on tavaliselt kohale toomiseks miinimumkogused)? Milline on sinu jaoks vastuvõetav mulla hind? Kui kõik läbi mõeldud, pöördu mullamüüja poole oma soovidega. Ära häbene ka nõu küsida ning seda kuulda võtta, reeglina on müüjatel aastatepikkused kogemused muldade sobitamisega. Mulla hind sõltub mitmest asjaolust. Eelkõige kujuneb summa kokku soovitud mulla liigist, kogusest ning transpordi soovist. Aruta mulla hind müüjaga kindlasti läbi ja ole oma soovides kindel.

Mullamees pakub nii musta mulla müüki kui vajadusel transporti. Meil toimub põllumulla müük, kasvumulla müük ja sõelutud mulla müük. Tahad rajada kaunist õueala või parki? Siis võiks olla valikuks hoopis haljastusmuld. Garanteerime parima kvaliteedi ja hea mulla hinna. Võta meiega ühendust ja leiame just sulle parima lahenduse!